+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • kvě
  17
  Do Prahy jezdí čím dál víc Rusů, Asiatů i turistů z Česka

  Praha se těší stoupajícímu zájmu turistů z Ruska. V prvních měsících letošního roku do metropole podle organizace Prague City Tourism (PCT) zavítalo o polovinu Rusů více než v loňském roce. Zájem o Prahu ale stoupá i mezi tuzemskými turisty a Asiaty. Rusů do Prahy přijelo o 52,3 procenta víc než loni,...

 • dub
  26
  Sankce nesankce, český vývoz do Ruska opět roste. Letos zatím o čtvrtinu

  Propad vývozu do Ruska se letos zastavil, v prvních dvou měsících roku se zvýšil export českých firem do Ruska meziročně o 26 procent. Podíl Ruska na celkovém českém exportu ale zůstal 1,8 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Mezi důvody dřívějšího poklesu vývozu patřily mimo jiné sankce zavedené Evropskou unií v roce 2014 na Rusko kvůli anexi Krymu. Ministr průmyslu...

KURZ VALUT

RUB/USD
56,7106
RUB/EUR
63,3684
RUB/CZK
2,39746

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
12:18
Samara
12:18
Novosibirsk
15:18

EU-Rusko: tradiční summit

V Jekatěrinburgu má být zahájen summit EU-Rusko. Moskva očekává podrobnosti o protimonopolním vyšetřování Eurokomisí činnosti Gazpromu a rovněž velký rozhovor o Sýrii. Rusko zastupuje prezident Vladimir Putin, evropskou delegaci vede prezident EU Herman Van Rompey a předseda Eurokomise José Manuel Barroso.

 
Pro EU je Rusko hlavním dodavatelem energetických zdrojů. A Rusko toto odvětví rozvíjí. Již byl spuštěn plynovod Severní proud, koná se výstavba Jižního proudu. Avšak EU schválila v roce 2009 Třetí energetický balík, který značně omezuje činnost ruského Gazpromu. Brusel se pokouší škrtnout jeho pravomoci, aby Evropa nebyla tak závislá na dodávkách z Ruska, řekl docent Vysoké školy ekonomické Vladimir Sokolov:

-Evropská unie má jak ekonomický zájem, totiž levnější ropu než v Gazpromu, tak i politický: snížení závislosti na Rusku. Avšak na druhou stranu, německý byznys dobře spolupracuje s Gazpromem a hodlá v tom pokračovat.

Další stálou otázkou v dialogu Ruska s EU je vízová. Nejdřív se předpokládá zjednodušení vízové povinnosti a pak i její zrušení. Dnes se Moskva a Brusel domlouvají o bezvízových návštěvách pro majitele služebních pasů. Bylo dohodnuto, že toto právo získá 15 tisíc lidí. Nyní žádají některé evropské státy o větší podrobnosti: jak a kdo dostane tyto modré pasy. Tohle řekl ředitel Centra geopolitických expertíz Valerij Korovin:

-Skutečnost, že Evropané brzdí přijetí rozhodnutí o těchto 15 tisících, svědčí o tom, že se ve skutečnosti bojí Ruska, a těch, kdo z něj přicházejí. Bojí se proto, že nemají jasnou představu o tom, co potřebují od Ruska, jaké jsou evropské zájmy. Mají rozvíjet vztahy anebo poslechnout Washington a držet se od Ruska co nejdál?

Mezinárodní problémy mají být projednány u pracovní snídaně. Jde o blízkovýchodní urovnání, situaci v Severní Africe, v Podněstří a Náhorním Karabachu. Především ale půjde o syrskou krizi. Minulý týden zrušila EU embargo na dodávky zbraní syrské opozici. Od 1. srpna má každá členská země sama rozhodovat o tom, co a komu bude dodávat. Tento krok Bruselu může ještě víc zkomplikovat situaci. Komentuje stálý ruský zástupce při EU Vladimir Čižov:

-Dejte sebe na místo ozbrojené syrské opozice: jak byste reagovali na toto rozhodnutí? Je to přímý signál, že stačí jen trochu počkat a zbraně potečou proudem, což umožní vojenské vítězství. Tato logika nepřispívá k úsilím, jež podniká také Rusko s cílem politického urovnání.

Rusko se také nevyhne výtkám. Evropská unie obvinila Moskvu z dodávek zbraní Damašku. Tohle ale není porušením mezinárodní legislativy. Prezidentův pomocník Jurij Ušakov připomněl, že Rusko jen dodržuje uzavřené dříve smlouvy a nehodlá podepisovat nové.
 
Zdroj: czech.ruvr.ru  Foto: RIA Novosti

Vízum do Ruska