+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • dub
  19
  Sankce nutí Rusko investovat do vlastní produkce. Čeští výrobci agrotechniky proto cílí na místní trh

  Čeští výrobci zemědělské techniky pronikají na ruský trh. Agrostroj staví u Voroněže vlastní závod za 1,7 miliardy korun. V zemi investují i další české firmy z oboru jako Zetor či Farmtec. Rusko se systematicky zaměřuje na dodávky zahraničních technologií. Cílem je vybudování co nejsoběstačnějšího zemědělství. Sankce Evropské unie vůči Rusku a jeho odvetné opatření v podobě zákazu dovozu potravin můžou být příležitostí pro české výrobce zemědělské techniky a technologií. Již tři roky trvající

 • dub
  1
  Rusko není trh pro sólisty

  Neopouštějme ruský trh, české firmy tam mají velké renomé, vyzývají experti. Obchod s Ruskem je pro českou ekonomiku dlouhodobě prioritou. Jenže od roku 2013 se výrazně propadá. "Rusko je velmi zajímavý trh pro řadu firem a Česká republika je tam známá jako solidní a renomovaný dodavatel. Jenže vlivem mnoha faktorů došlo v Rusku k propadu obchodu nejen s Evropskou unií, ale i s Českou republikou.

KURZ VALUT

RUB/USD
55,8453
RUB/EUR
60,7932
RUB/CZK
2,26728

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
20:44
Samara
20:44
Novosibirsk
23:44

EU-Rusko: tradiční summit

V Jekatěrinburgu má být zahájen summit EU-Rusko. Moskva očekává podrobnosti o protimonopolním vyšetřování Eurokomisí činnosti Gazpromu a rovněž velký rozhovor o Sýrii. Rusko zastupuje prezident Vladimir Putin, evropskou delegaci vede prezident EU Herman Van Rompey a předseda Eurokomise José Manuel Barroso.

 
Pro EU je Rusko hlavním dodavatelem energetických zdrojů. A Rusko toto odvětví rozvíjí. Již byl spuštěn plynovod Severní proud, koná se výstavba Jižního proudu. Avšak EU schválila v roce 2009 Třetí energetický balík, který značně omezuje činnost ruského Gazpromu. Brusel se pokouší škrtnout jeho pravomoci, aby Evropa nebyla tak závislá na dodávkách z Ruska, řekl docent Vysoké školy ekonomické Vladimir Sokolov:

-Evropská unie má jak ekonomický zájem, totiž levnější ropu než v Gazpromu, tak i politický: snížení závislosti na Rusku. Avšak na druhou stranu, německý byznys dobře spolupracuje s Gazpromem a hodlá v tom pokračovat.

Další stálou otázkou v dialogu Ruska s EU je vízová. Nejdřív se předpokládá zjednodušení vízové povinnosti a pak i její zrušení. Dnes se Moskva a Brusel domlouvají o bezvízových návštěvách pro majitele služebních pasů. Bylo dohodnuto, že toto právo získá 15 tisíc lidí. Nyní žádají některé evropské státy o větší podrobnosti: jak a kdo dostane tyto modré pasy. Tohle řekl ředitel Centra geopolitických expertíz Valerij Korovin:

-Skutečnost, že Evropané brzdí přijetí rozhodnutí o těchto 15 tisících, svědčí o tom, že se ve skutečnosti bojí Ruska, a těch, kdo z něj přicházejí. Bojí se proto, že nemají jasnou představu o tom, co potřebují od Ruska, jaké jsou evropské zájmy. Mají rozvíjet vztahy anebo poslechnout Washington a držet se od Ruska co nejdál?

Mezinárodní problémy mají být projednány u pracovní snídaně. Jde o blízkovýchodní urovnání, situaci v Severní Africe, v Podněstří a Náhorním Karabachu. Především ale půjde o syrskou krizi. Minulý týden zrušila EU embargo na dodávky zbraní syrské opozici. Od 1. srpna má každá členská země sama rozhodovat o tom, co a komu bude dodávat. Tento krok Bruselu může ještě víc zkomplikovat situaci. Komentuje stálý ruský zástupce při EU Vladimir Čižov:

-Dejte sebe na místo ozbrojené syrské opozice: jak byste reagovali na toto rozhodnutí? Je to přímý signál, že stačí jen trochu počkat a zbraně potečou proudem, což umožní vojenské vítězství. Tato logika nepřispívá k úsilím, jež podniká také Rusko s cílem politického urovnání.

Rusko se také nevyhne výtkám. Evropská unie obvinila Moskvu z dodávek zbraní Damašku. Tohle ale není porušením mezinárodní legislativy. Prezidentův pomocník Jurij Ušakov připomněl, že Rusko jen dodržuje uzavřené dříve smlouvy a nehodlá podepisovat nové.
 
Zdroj: czech.ruvr.ru  Foto: RIA Novosti

Vízum do Ruska