+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • bře
  8
  Svátek Ruska - vízum v březnu (MDŽ)

  UPOZORNĚNÍ - čtvrtek 8.3. a pátek 9.3.2018 se v Rusku slaví svátek "Mezinárodní den žen". V tyto pracovní dny budou Konzulární oddělení Velvyslanectví Ruské federace UZAVŘENA.

 • úno
  20
  Veletrhy a výstavy RUSKO 2018

  Vybrali jsme pro vás několik zajímavých veletrhů na území Ruské federace, které se konají v nejbližších dnech. Ve dnech 17.03.- 18.03.2018, Petrohrad – Stavíme dům 2018, dále 20.03.-23.03.2018, Moskva – TECHTEXTIL Russia 2018 nebo ve stejném termínu Petrohradský technický veletrh 2018, dále...

KURZ VALUT

RUB/USD
61,409
RUB/EUR
72,0082
RUB/CZK
2,78973

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
2:44
Samara
2:44
Novosibirsk
5:44

EU-Rusko: tradiční summit

V Jekatěrinburgu má být zahájen summit EU-Rusko. Moskva očekává podrobnosti o protimonopolním vyšetřování Eurokomisí činnosti Gazpromu a rovněž velký rozhovor o Sýrii. Rusko zastupuje prezident Vladimir Putin, evropskou delegaci vede prezident EU Herman Van Rompey a předseda Eurokomise José Manuel Barroso.

 
Pro EU je Rusko hlavním dodavatelem energetických zdrojů. A Rusko toto odvětví rozvíjí. Již byl spuštěn plynovod Severní proud, koná se výstavba Jižního proudu. Avšak EU schválila v roce 2009 Třetí energetický balík, který značně omezuje činnost ruského Gazpromu. Brusel se pokouší škrtnout jeho pravomoci, aby Evropa nebyla tak závislá na dodávkách z Ruska, řekl docent Vysoké školy ekonomické Vladimir Sokolov:

-Evropská unie má jak ekonomický zájem, totiž levnější ropu než v Gazpromu, tak i politický: snížení závislosti na Rusku. Avšak na druhou stranu, německý byznys dobře spolupracuje s Gazpromem a hodlá v tom pokračovat.

Další stálou otázkou v dialogu Ruska s EU je vízová. Nejdřív se předpokládá zjednodušení vízové povinnosti a pak i její zrušení. Dnes se Moskva a Brusel domlouvají o bezvízových návštěvách pro majitele služebních pasů. Bylo dohodnuto, že toto právo získá 15 tisíc lidí. Nyní žádají některé evropské státy o větší podrobnosti: jak a kdo dostane tyto modré pasy. Tohle řekl ředitel Centra geopolitických expertíz Valerij Korovin:

-Skutečnost, že Evropané brzdí přijetí rozhodnutí o těchto 15 tisících, svědčí o tom, že se ve skutečnosti bojí Ruska, a těch, kdo z něj přicházejí. Bojí se proto, že nemají jasnou představu o tom, co potřebují od Ruska, jaké jsou evropské zájmy. Mají rozvíjet vztahy anebo poslechnout Washington a držet se od Ruska co nejdál?

Mezinárodní problémy mají být projednány u pracovní snídaně. Jde o blízkovýchodní urovnání, situaci v Severní Africe, v Podněstří a Náhorním Karabachu. Především ale půjde o syrskou krizi. Minulý týden zrušila EU embargo na dodávky zbraní syrské opozici. Od 1. srpna má každá členská země sama rozhodovat o tom, co a komu bude dodávat. Tento krok Bruselu může ještě víc zkomplikovat situaci. Komentuje stálý ruský zástupce při EU Vladimir Čižov:

-Dejte sebe na místo ozbrojené syrské opozice: jak byste reagovali na toto rozhodnutí? Je to přímý signál, že stačí jen trochu počkat a zbraně potečou proudem, což umožní vojenské vítězství. Tato logika nepřispívá k úsilím, jež podniká také Rusko s cílem politického urovnání.

Rusko se také nevyhne výtkám. Evropská unie obvinila Moskvu z dodávek zbraní Damašku. Tohle ale není porušením mezinárodní legislativy. Prezidentův pomocník Jurij Ušakov připomněl, že Rusko jen dodržuje uzavřené dříve smlouvy a nehodlá podepisovat nové.
 
Zdroj: czech.ruvr.ru  Foto: RIA Novosti

Vízum do Ruska