+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • bře
  8
  Svátek Ruska - vízum v březnu (MDŽ)

  UPOZORNĚNÍ - čtvrtek 8.3. a pátek 9.3.2018 se v Rusku slaví svátek "Mezinárodní den žen". V tyto pracovní dny budou Konzulární oddělení Velvyslanectví Ruské federace UZAVŘENA.

 • úno
  20
  Veletrhy a výstavy RUSKO 2018

  Vybrali jsme pro vás několik zajímavých veletrhů na území Ruské federace, které se konají v nejbližších dnech. Ve dnech 17.03.- 18.03.2018, Petrohrad – Stavíme dům 2018, dále 20.03.-23.03.2018, Moskva – TECHTEXTIL Russia 2018 nebo ve stejném termínu Petrohradský technický veletrh 2018, dále...

KURZ VALUT

RUB/USD
57,1072
RUB/EUR
70,4303
RUB/CZK
2,77004

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
4:04
Samara
4:04
Novosibirsk
7:04

Jak v Rusku o Kypru?

Euro i trhy táhne dolů plán na zdanění vkladů u kyperských bank.                         Návrh kritizuje i Putin.

Euro se propadlo na tříměsíční minimum vůči americkému dolaru, burzy klesají a ruský prezident se zlobí. Plán ministrů financí na pomoc Kypru vyvolal silné reakce. A i v dalších zemích eurozóny se začíná diskutovat o bezpečí bankovních vkladů.

Investoři považují plán eurozóny na pomoc Kypru, který zahrnuje zdanění bankovních vkladů, za nebezpečný precedent, který by mohl podkopat důvěru v bankovní sektor celé eurozóny.

"Pokud bude tato daň vybrána, vytvoří to precedent. Vyvolává to pochybnosti o tom, zda jsou vklady v ostatních zemích v bezpečí," uvedla analytička Jane Foleyová ze společnosti Rabobank.

"Byl to velký šok slyšet, že zdaní úspory. Existuje obava, že by se to mohlo dotknout větších zemí, jako jsou Španělsko a Itálie," dodal analytik Keniči Asada z firmy Custody Services Bank.

Ministři financí zemí eurozóny se v noci na sobotu dohodli na programu pomoci Kypru v objemu až deseti miliard eur (asi 256 miliard Kč). Kypr ale v rámci dohody musí vybrat jednorázovou daň z bankovních vkladů.

Investoři nyní čekají, zda dohodu o pomoci schválí kyperský parlament. Schůze parlamentu se původně měla uskutečnit již v neděli. Nyní byla však už podruhé odložena a proběhnout by měla v úterý pozdě odpoledne.Jednotná evropská měna vůči dolaru sestoupila na 1,2882 USD, tedy nejníže od 10. prosince. Později část ztrát smazala. Vůči pátečnímu závěru tak vykazovala pokles o 0,8 procenta, napsala agentura Reuters.

Oslabuje i pražská burza, i když jen méně než  jiné evropské trhy. "Západoevropské burzy propadají až o dvě procenta poté, co eurozóna podmínila finanční pomoc Kypru zdaněním vkladů v tamních bankách," uvedl Pavol Mokoš z Patria Direct.

Kritika přichází i z Ruska

Do plánu zdanit bankovní vklady na Kypru se "obul" i ruský prezident Vladimir Putin. Podle něj je to "nespravedlivé, neprofesionální a nebezpečné". Podle ruské agentury ITAR-TASS Putin svolal kvůli vývoji kyperské finanční krize speciální zasedání svých poradců.

Ruské ministerstvo financí naopak označilo zdanění bankovních vkladů za nezbytný krok. Náměstek ministra Sergej Šatalov podle agentury RIA Novosti řekl, že výši zdanění je možné snížit "v závislosti na výši vkladu a osobě vkladatele". Podle Šatalova přesto jde o nejrozumnější řešení současné situace. Agentura AFP s odvoláním na ruského odborníka uvedla, že ruské firmy a ruští občané mají v bankách na Kypru uloženo kolem 20 miliard dolarů (téměř 400 miliard korun). Další zdroje přicházejí s ještě vyššími odhady.

Podle ratingové agentury Moody's měly k 1. září loňského roku ruské firmy na Kypru přibližně 19 miliard dolarů. Dalších asi 12 miliard dolarů by podle ní mohly představovat aktiva ruských bank v kyperských institucích.

Do záchrany se chce zapojit Gazprom

Ruský tisk s odvoláním na zprávy kyperské televize Sigma napsal, že státní monopol Gazprom má v úmyslu pomoci v restrukturalizaci kyperského dluhu výměnou za těžební práva v kyperském pobřežním šelfu. Tento scénář by podle ruských médií umožnil kyperské vládě ustoupit od plánovaného zdanění bankovních vkladů.

Ruský návrh prý do kanceláře kyperského prezidenta Nikose Anastasiadise dorazil v neděli večer. Gazprom by podle něj měl získat "podstatnou kontrolu nad plynovými nalezišti na Kypru". Kyperský prezident ale podle televize Sigma nehodlá návrh studovat, protože dává přednost tomu, aby řešení problému bylo nalezeno v rámci Evropské unie...

Zdroj: ihned.cz

Vízum do Ruska