+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • čer
  27
  České firmy se znovu orientují na Rusko

  České firmy mají čím dál častěji políčeno na získání zakázek v Ruské federaci. Vyplývá to z průzkumu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Asociace malých a středních podniků ČR (AMSP ČR). „Z průzkumu vyplynulo, že se firmy začínají intenzivně zaměřovat na Rusko. Obrátili jsme se na Český statistický úřad a zjistili jsme, že od ledna do dubna letošního roku vzrostl export do Ruska o 21 procent,“ řekl včera předseda představenstva...

 • čer
  27
  Vízum do Ruska - Změny v registraci 2017

  Důležité: Nová pravidla pro registraci v Rusku souvisejí s probíhajícím Konfederačním pohárem 2017 a vztahují se na období od 01.06. - 12.07.2017 pro města Soči, Moskva, Kazaň a Petrohrad.

KURZ VALUT

RUB/USD
58,129
RUB/EUR
69,7664
RUB/CZK
2,67149

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
0:23
Samara
0:23
Novosibirsk
3:23

Na Masopust do RUSKA ...

DNES 11. března začal v Rusku jeden z nejstarších svátků Masopust neboli "Maslenica". Původně, za pohanských časů, vyprovázeli o Masopustu zimu a vítali jaro, avšak po přijetí křesťanství se význam svátku změnil.

Jedním ze symbolů Masopustu jsou bliny. Dobré hospodyně mají vždy vlastní recept. Ochutnat si bliny může účastník lidových veselic v různých městech. V Moskvě má být Masopust oslaven v 16 městských parcích. Na programu je přes 500 různých akcí. Moskvané a hosté metropole se mohou zúčastnit různých soutěží, karnevalových průvodů, shlédnout představení pouličních divadel.

Ruská pravoslavná církev připomíná, že je to doba příprav na Velký půst, který končí Velikonocemi. Letos oslaví pravoslavní věřící Velikonoce 5. května.

Mnozí jsou přesvědčeni, že Masopust je pohanský svátek. Skutečně, pochází z dob Staré Rusi. Vědci se domnívají, že v předkřesťanské době byl tento svátek napojen na jarní rovnodennost, která je u mnoha národů začátkem nového roku, a byla rovněž těsně spojena s rozloučením se zimou a vítáním jara. Pravoslavní kněží naopak tvrdí, že samotný název má křesťanský smysl, a je těsně napojen na církevní tradici. Duchovní Igor Fomin vyprávěl:
"Tento týden začínají dny půstu. Musíme se zdržet masa, to pokud jde o jídlo, a z duchovního hlediska začínají ve středu a pátek speciální modlitby. K tradici patří rovněž pohoštění těch, kdo na to nemají, pomoc žebrákům, návštěva nemocných. V těchto dnech je velmi důležité věnovat pozornost svým blízkým."

Zdroj: czech.ruvr., 
Vízum do Ruska