+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • kvě
  17
  Do Prahy jezdí čím dál víc Rusů, Asiatů i turistů z Česka

  Praha se těší stoupajícímu zájmu turistů z Ruska. V prvních měsících letošního roku do metropole podle organizace Prague City Tourism (PCT) zavítalo o polovinu Rusů více než v loňském roce. Zájem o Prahu ale stoupá i mezi tuzemskými turisty a Asiaty. Rusů do Prahy přijelo o 52,3 procenta víc než loni,...

 • dub
  26
  Sankce nesankce, český vývoz do Ruska opět roste. Letos zatím o čtvrtinu

  Propad vývozu do Ruska se letos zastavil, v prvních dvou měsících roku se zvýšil export českých firem do Ruska meziročně o 26 procent. Podíl Ruska na celkovém českém exportu ale zůstal 1,8 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Mezi důvody dřívějšího poklesu vývozu patřily mimo jiné sankce zavedené Evropskou unií v roce 2014 na Rusko kvůli anexi Krymu. Ministr průmyslu...

KURZ VALUT

RUB/USD
56,7106
RUB/EUR
63,3684
RUB/CZK
2,39746

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
12:18
Samara
12:18
Novosibirsk
15:18

Olympijské hry v Soči v číslech

 

Na konci ledna 2014 odjedou první čeští sportovci do místa XXII. olympijských her v Soči. Hned úvodní ceremoniál se bude konat na stadionu pro více než 40 tisíc lidí a za vstupenky dají diváci 15 tisíc korun.

Závěrečný ceremoniál bude stát 26 tisíc korun.

Dvacáté druhé zimní olympijské hry v ruském Soči začínají už za dva měsíce. Na olympiádu za přibližně 50 miliard dolarů se zatím kvalifikovalo 65 zemí a více než dva a půl tisíce sportovců z celého světa. Povoláno bude i 25 tisíc dobrovolníků. Jaká jsou další čísla sportovních her?

Na hrách konaných od 7. do 23. února roku 2014 se sportovci utkají v 15 disciplínách sedmi zimních sportů.

Česká výprava podle Českého olympijského výboru (ČOV) má nyní 79 sportovců, podle šéfa mise Martina Doktora by ale mohla přesáhnout i stovku.

Nejpočetněji jsou zastoupeni především lyžaři, hokejistů pojede na olympiádu dvacet pět. Deset míst mají biatlonisté, další tři krasobruslaři a čtyři rychlobruslaři. Doprovodí je několik desítek dalších lidí. Letadlo s první částí výpravy odletí do Ruska 30. ledna.

Při zisku medaile čeká sportovce kromě slávy i pěkná finanční odměna. Od ČOV za zlatou medaili obdrží 1,5 milionu korun, za stříbrnou 750 tisíc a za bronzovou 450 tisíc. Pokud by vyhrál tříčlenný tým, rozdělil by si tři miliony korun. V případě hokejistů by částka dosahovala 10 milionů.

 

Kromě sportovců se chtějí na hrách ukázat i české firmy, které hry nebo ČOV sponzorují. Jen Škoda Auto pošle do Ruska přes 500 modelů Superb, Yeti a Octavia třetí generace. U Yeti představí dokonce speciální edici. Auta jsou určená jak pro sportovce, tak VIP hosty a funkcionáře.

„Z hlediska jednorázového sponzoringu se jedná o nejvyšší kontrakt v historii společnosti Škoda,“ uvedl mluvčí Škodovky Tomáš Kubík.

Pro Český dům je zase připravena speciální zásilka 13 tisíc piv od Plzeňského Prazdroje. „Kamion s pivem Pilsner Urquell pro ZOH v Soči vypravíme na cestu v úterý 10. prosince 2013 z Plzně,“ uvedla mluvčí Kateřina Krásová. Sudy a plechovky s pivem přijdou vyprovodit i někteří čeští olympionici z předchozích olympijských her.

Vstupenka na ceremoniál za 26 tisíc

Pokud by se přímo na dění olympiády chtěl podívat i český fanoušek, musí získat jednu z osmi tisíc vstupenek, které jsou podle kvóty Česku přidělené. Jejich předprodej byl zahájen 1. října a je o ně velký zájem. Jen za vstupenku na zahajovací ceremoniál ale diváci zaplatí 15 tisíc korun, za ten závěrečný 26 tisíc. Nejnižší ceny jsou například na závody skeletonistů a běžců na lyžích, které se dají pořídit od 550 korun.

Oba slavnostní akty se konají na stadionu „Fišt“ s kapacitou přes 40 tisíc míst. Postaven byl přímo pro zimní olympijské a paralympijské hry. Další plánovanou událostí na něm bude mistrovství světa ve fotbale v roce 2018.

Vláda premiéra Rusnoka schválila 100 milionů korun na kampaň Česká stopa 2014, která by v Rusku měla propagovat český sport, kulturu, vědu a také firmy. Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje na podporu českých firem vydat 19 milionů korun.

Polovina nákladů na kampaň půjde ze státního rozpočtu, druhou polovinu uhradí Český olympijský výbor a jeho partneři. Součástí kampaně je jak Český dům v Soči, tak olympijský park na pražské Letné a mimo jiné také sportovní soutěže pro školy.

Park na Letné, kde budou postaveny velkoplošné obrazovky, pódia pro koncerty nebo také biatlonová střelnice, snowpark, běžkařský okruh a kluziště, má podle odhadů stát 80 milionů korun.

Soči bude nejdražší v historii 

Únorové zimní olympijské hry mají stát přes 50 miliard dolarů, což je pětkrát více, než byly původní odhady olympijského výboru. A patrně půjde o nejdražší olympijské hry v historii. Poslední letní olympiáda v Londýně přitom stála polovinu.

Zájem vyvolala nabídka na dobrovolnické práce. Na 25 tisíc míst se přihlásilo přes dvě stě tisíc lidí. Uspěl tak každý osmnáctý. Dobrovolníci budou tvořit třetinu všech pracovních sil.

V samotném Soči v Krasnodarském kraji žije okolo 330 tisíc obyvatel. S předměstskými oblastmi je ale rozloženo do délky 147 kilometrů, a je proto někdy označováno za nejdelší město v Evropě. Městská aglomerace je třiapůlkrát větší než Moskva.

Zdroj: ihned.cz