+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • dub
  19
  Sankce nutí Rusko investovat do vlastní produkce. Čeští výrobci agrotechniky proto cílí na místní trh

  Čeští výrobci zemědělské techniky pronikají na ruský trh. Agrostroj staví u Voroněže vlastní závod za 1,7 miliardy korun. V zemi investují i další české firmy z oboru jako Zetor či Farmtec. Rusko se systematicky zaměřuje na dodávky zahraničních technologií. Cílem je vybudování co nejsoběstačnějšího zemědělství. Sankce Evropské unie vůči Rusku a jeho odvetné opatření v podobě zákazu dovozu potravin můžou být příležitostí pro české výrobce zemědělské techniky a technologií. Již tři roky trvající

 • dub
  1
  Rusko není trh pro sólisty

  Neopouštějme ruský trh, české firmy tam mají velké renomé, vyzývají experti. Obchod s Ruskem je pro českou ekonomiku dlouhodobě prioritou. Jenže od roku 2013 se výrazně propadá. "Rusko je velmi zajímavý trh pro řadu firem a Česká republika je tam známá jako solidní a renomovaný dodavatel. Jenže vlivem mnoha faktorů došlo v Rusku k propadu obchodu nejen s Evropskou unií, ale i s Českou republikou.

KURZ VALUT

RUB/USD
55,8453
RUB/EUR
60,7932
RUB/CZK
2,26728

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
20:37
Samara
20:37
Novosibirsk
23:37

Ruské řetězce pomohou vínu z Krymu

Vinařství Rusové po anexi Krymu připravují nejen podporu tamní turistiky, ale také injekce pro vinařský průmysl. S podporou vinařů z poloostrova by měly pomoci i největší řetězce. Kupříkladu magistrát Petrohradu prodejcům doporučí, aby krymským producentům zajistili příznivé podmínky pro vstup na trh.

Ukrajina se krymským vinařům uzavřela poté, co byl poloostrov připojen k Rusku. Přes její území se nyní nedostanou ani dodávky do ruských regionů, a proto se budou přepravovat vodní cestou. „Věříme, že obchodní řetězce nebudou ukládat pokuty za případné zdržení dodávek,“ uvedl ke složité logistice generální ředitel společnosti Legenda Krymu Michail Štyrlin.

Podle ruské celní služby byla Ukrajina loni mezi dovozci vín do Ruska na čtvrtém místě. Experti tvrdí, že krymská vína tvoří 75 procent exportu ze země. Pro nováčky ale není snadné na ruský trh proniknout. Náklady na zařazení do obchodní sítě a následné marketingové aktivity často dosahují až dvaceti procent ceny dodávaného vína.

Vláda proto lobbuje za jejich výrazné snížení. Úřady dvou největších ruských měst navíc vybízejí prodejce k propagaci krymské produkce například na veletrzích či pořádáním degustačních akcí.

Obchodní řetězce podle listu Kommersant s podporou souhlasí. K jednání jsou připraveni např. zástupci sítí Metro cash & Carry a Auchan. Síť Abeceda chuti, která se účastnila jednání s vládou, alkohol z poloostrova původně neprodávala. V nejbližší době s tím ale začne. Ředitel firmy uvedl, že na pozadí událostí na Ukrajině může obliba krymského vína u spotřebitelů stoupnout o 30 až 40 procent.

Prezident Svazu vinařů Leonid Popovič ale míní, že by se vinařům z poloostrova neměly dávat zvláštní pobídky. Argumentuje tím, že jsou na ruském trhu již dávno. Již nynější diskuze kolem vinařství jsou podle něj pro poloostrov dostatečnou reklamou.

Zdroj: E15.cz

Vízum do Ruska