+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • bře
  8
  Svátek Ruska - vízum v březnu (MDŽ)

  UPOZORNĚNÍ - čtvrtek 8.3. a pátek 9.3.2018 se v Rusku slaví svátek "Mezinárodní den žen". V tyto pracovní dny budou Konzulární oddělení Velvyslanectví Ruské federace UZAVŘENA.

 • úno
  20
  Veletrhy a výstavy RUSKO 2018

  Vybrali jsme pro vás několik zajímavých veletrhů na území Ruské federace, které se konají v nejbližších dnech. Ve dnech 17.03.- 18.03.2018, Petrohrad – Stavíme dům 2018, dále 20.03.-23.03.2018, Moskva – TECHTEXTIL Russia 2018 nebo ve stejném termínu Petrohradský technický veletrh 2018, dále...

KURZ VALUT

RUB/USD
61,261
RUB/EUR
72,239
RUB/CZK
2,82101

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
1:13
Samara
1:13
Novosibirsk
4:13

Rusko - Kreml čeká od Tokia investice za miliardy

 

Moskva

Staronový japonský premiér Šinzó Abe je po deseti letech prvním vysokým tokijským politikem, který přijel do Moskvy na oficiální návštěvu. Pečlivě připravovaná cesta má především zajistit dostatek ruského plynu a pomoci nastartovat stagnující japonskou ekonomiku. Citlivé téma Kurilských ostrovů tentokrát bude až na druhém místě.

Japonský premiér, který je jinak obviňován z nacionalismu a nediplomatického jednání, se tentokrát překonával. "Sdílíme stejné ideály a já k němu cítím sympatie," prohlásil na adresu ruského prezidenta Abe. Podle japonského tisku doufá, že se mu podaří navázat s Vladimirem Putinem přátelské styky. Ostatně již se potkali v letech 2006 a 2007, kdy byl Abe premiérem poprvé.

 

Nejdůležitější částí jednání je bezesporu ekonomika. "Abe s sebou veze historicky největší delegaci byznysmenů, nějakých 120 lidí. Jsou tam zástupci největších korporací, jako je Mitsubishi, Toshiba nebo Sumimoto," řekl agentuře Interfax bývalý velvyslanec v Tokiu Alexandr Panov. Třemi hlavními obory, které japonské podnikatele zajímají v Rusku, jsou energetika, výroba potravin a medicína.

Japonsko z existujících nalezišť Sachalin-1 a Sachalin-2 odebírá deset procent své spotřeby zkapalněného plynu. Po havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě a odklonu od jaderné energetiky ale potřeba v zajištění dodávek ještě vzrostla.

"Japonci investovali do výstavby prvního ruského závodu na výrobu LNG a do dalších energetických projektů celkem deset miliard dolarů a my doufáme, že v tom budou pokračovat," řekl ministr pro rozvoj Dálného východu Viktor Išajev v rozhovoru pro japonské novináře.

"Kromě plynu je Rusko zajímavé i jako trh. Japonské automobilky tu už staví své závody. Ve voroněžské oblasti roste farmaceutická továrna a japonští investoři staví hned několik zdravotnických center v Petrohradě," vypočítává předseda Asociace ruských japanologů Dmitrij Strelcov.

"Mají také velmi zajímavý návrh na rozvoj zemědělství v primorském kraji. Tam se dá pěstovat rýže nebo sója, která by se v budoucnu mohla vyvážet do celého regionu. Ruská strana vážně zvažuje, že poskytne půdu pro tento projekt," říká Alexandr Panov.

Moskva a Tokio založily společný fond, který má za cíl pomoci japonským investicím do Ruska. Jeho kapitál jsou dvě miliardy dolarů. "Pro nás jsou zajímavé hlavně investice do ropných a plynárenských podniků, které jsou orientované na export. Kromě jiného i do Japonska," potvrdil Išajev orientaci Ruska na vývoz hlavně surovin.

Japonský premiér Šinzo Abe zdůraznil v souvislosti s návštěvou, že Tokio má "politickou vůli pro obnovení jednání o mírové smlouvě a vyřešení otázky sporných ostrovů". Podle Olega Kazakova z Institutu Dálného východu Akademie věd "liberální demokraté potřebují ukázat, že na rozdíl o jejich předchůdců z demokratické strany jsou s Moskvou schopni se vůbec bavit".

Pro Tokio bude úspěchem, když se jednání o mírové smlouvě vůbec rozběhnou. "Je to začarovaný kruh. Moskva těžko odevzdá byť píď svého území, protože by to byl nebezpečný precedent. Současně se o tom chce bavit každý japonský politik nebo novinář, což někdy vyvolává absurdní situace," myslí si zahraničněpolitická komentátorka Moskevských novostí Alexandra Beluza.

"Budeme se bavit o všem, o teritoriální otázce a vůbec o situaci v regionu," řekl po příjezdu Abeho do Moskvy Vladimir Putin. Narážel na současnou krizi okolo Severní Koreje, která znepokojuje obě země. Japonsko uvedlo své protivzdušné síly do bojové pohotovosti, k hranicím s KLDR přesunulo protiraketové komplexy S-300 i Rusko.

Zdroj: Ihned.cz