+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • kvě
  17
  Do Prahy jezdí čím dál víc Rusů, Asiatů i turistů z Česka

  Praha se těší stoupajícímu zájmu turistů z Ruska. V prvních měsících letošního roku do metropole podle organizace Prague City Tourism (PCT) zavítalo o polovinu Rusů více než v loňském roce. Zájem o Prahu ale stoupá i mezi tuzemskými turisty a Asiaty. Rusů do Prahy přijelo o 52,3 procenta víc než loni,...

 • dub
  26
  Sankce nesankce, český vývoz do Ruska opět roste. Letos zatím o čtvrtinu

  Propad vývozu do Ruska se letos zastavil, v prvních dvou měsících roku se zvýšil export českých firem do Ruska meziročně o 26 procent. Podíl Ruska na celkovém českém exportu ale zůstal 1,8 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Mezi důvody dřívějšího poklesu vývozu patřily mimo jiné sankce zavedené Evropskou unií v roce 2014 na Rusko kvůli anexi Krymu. Ministr průmyslu...

KURZ VALUT

RUB/USD
56,7106
RUB/EUR
63,3684
RUB/CZK
2,39746

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
12:19
Samara
12:19
Novosibirsk
15:19

Rusko chystá odvetu...

Rusko plánuje vybudovat v Bělorusku leteckou základnu.

Během nedávné návštěvy Minsku to prohlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Moskva už se s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem dohodla na konkrétních krocích, které mají do budoucna posílit ochranu nebe svazového státu Ruska a Běloruska. Kromě toho jde ale podle odborníků zřejmě o odvetu za základnu NATO v Polsku a tamní americkou přítomnost.

První letka už letos

"Doufáme, že se zde v roce 2015 objeví letecký pluk, který bude sloužit k ochraně našich hranic. Zahájili jsme projednávání plánu na vytvoření ruské letecké základny se stíhacími letouny," prohlásil podle agentury Ria Novosti Šojgu po setkání s Lukašenkem. Jak zároveň dodal, už letos by se v Bělorusku měla objevit první stíhací letka a letecké velitelství.

Moskva ale do stavby základny nebude muset investovat ani rubl. Jak informoval deník Kommersant, ruské víceúčelové letouny Suchoj Su-30 by měly být dislokovány nedaleko západoběloruského města Baranoviči na 61. základně stíhacího letectva, kterou v současné době využívají běloruské vzdušné síly. Tato základna má pro Rusy ideální polohu. Leží přibližně sto kilometrů vzdušnou čarou od polských i litevských hranic.

 

Expert Alesin: Jde o odvetu za americké F-16

... řekl běloruský vojenský expert Alexandr Alesin, jedním z důvodů, proč chce Moskva v Bělorusku vybudovat vojenskou základnu, je přítomnost amerického letectva v Polsku. Na základně v Lasku ve středním Polsku je od podzimu 2012 rozmístěna letka stíhačů F-16. "Vysoce postavení příslušníci ruské armády nejsou spokojeni s tím, že se v Polsku zvýšil počet letounů F-16, které mohou být vyzbrojeny taktickými jadernými zbraněmi," vysvětlil. "Zdá se mi, že v určité míře vybudování ruské základny v Bělorusku může být odvetný krok." Podle něj chce Kreml zároveň pomocí základny upevnit vliv v sousední republice, která - nehledě na budování společného svazového státu - ruské politiky svým chováním nezřídka dráždí.

"Rusko jednoznačně chce upevnit v Bělorusku své pozice. Nepřímo kontrolovalo běloruské území pomocí politických a ekonomických nástrojů. Se základnou se však objeví možnost ovlivňovat přímo."

Zdroj: Aktualne.cz

Vízum do Ruska