+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • dub
  19
  Sankce nutí Rusko investovat do vlastní produkce. Čeští výrobci agrotechniky proto cílí na místní trh

  Čeští výrobci zemědělské techniky pronikají na ruský trh. Agrostroj staví u Voroněže vlastní závod za 1,7 miliardy korun. V zemi investují i další české firmy z oboru jako Zetor či Farmtec. Rusko se systematicky zaměřuje na dodávky zahraničních technologií. Cílem je vybudování co nejsoběstačnějšího zemědělství. Sankce Evropské unie vůči Rusku a jeho odvetné opatření v podobě zákazu dovozu potravin můžou být příležitostí pro české výrobce zemědělské techniky a technologií. Již tři roky trvající

 • dub
  1
  Rusko není trh pro sólisty

  Neopouštějme ruský trh, české firmy tam mají velké renomé, vyzývají experti. Obchod s Ruskem je pro českou ekonomiku dlouhodobě prioritou. Jenže od roku 2013 se výrazně propadá. "Rusko je velmi zajímavý trh pro řadu firem a Česká republika je tam známá jako solidní a renomovaný dodavatel. Jenže vlivem mnoha faktorů došlo v Rusku k propadu obchodu nejen s Evropskou unií, ale i s Českou republikou.

KURZ VALUT

RUB/USD
55,8453
RUB/EUR
60,7932
RUB/CZK
2,26728

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
20:36
Samara
20:36
Novosibirsk
23:36

Rusko chystá odvetu...

Rusko plánuje vybudovat v Bělorusku leteckou základnu.

Během nedávné návštěvy Minsku to prohlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Moskva už se s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem dohodla na konkrétních krocích, které mají do budoucna posílit ochranu nebe svazového státu Ruska a Běloruska. Kromě toho jde ale podle odborníků zřejmě o odvetu za základnu NATO v Polsku a tamní americkou přítomnost.

První letka už letos

"Doufáme, že se zde v roce 2015 objeví letecký pluk, který bude sloužit k ochraně našich hranic. Zahájili jsme projednávání plánu na vytvoření ruské letecké základny se stíhacími letouny," prohlásil podle agentury Ria Novosti Šojgu po setkání s Lukašenkem. Jak zároveň dodal, už letos by se v Bělorusku měla objevit první stíhací letka a letecké velitelství.

Moskva ale do stavby základny nebude muset investovat ani rubl. Jak informoval deník Kommersant, ruské víceúčelové letouny Suchoj Su-30 by měly být dislokovány nedaleko západoběloruského města Baranoviči na 61. základně stíhacího letectva, kterou v současné době využívají běloruské vzdušné síly. Tato základna má pro Rusy ideální polohu. Leží přibližně sto kilometrů vzdušnou čarou od polských i litevských hranic.

 

Expert Alesin: Jde o odvetu za americké F-16

... řekl běloruský vojenský expert Alexandr Alesin, jedním z důvodů, proč chce Moskva v Bělorusku vybudovat vojenskou základnu, je přítomnost amerického letectva v Polsku. Na základně v Lasku ve středním Polsku je od podzimu 2012 rozmístěna letka stíhačů F-16. "Vysoce postavení příslušníci ruské armády nejsou spokojeni s tím, že se v Polsku zvýšil počet letounů F-16, které mohou být vyzbrojeny taktickými jadernými zbraněmi," vysvětlil. "Zdá se mi, že v určité míře vybudování ruské základny v Bělorusku může být odvetný krok." Podle něj chce Kreml zároveň pomocí základny upevnit vliv v sousední republice, která - nehledě na budování společného svazového státu - ruské politiky svým chováním nezřídka dráždí.

"Rusko jednoznačně chce upevnit v Bělorusku své pozice. Nepřímo kontrolovalo běloruské území pomocí politických a ekonomických nástrojů. Se základnou se však objeví možnost ovlivňovat přímo."

Zdroj: Aktualne.cz

Vízum do Ruska