+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • dub
  19
  Sankce nutí Rusko investovat do vlastní produkce. Čeští výrobci agrotechniky proto cílí na místní trh

  Čeští výrobci zemědělské techniky pronikají na ruský trh. Agrostroj staví u Voroněže vlastní závod za 1,7 miliardy korun. V zemi investují i další české firmy z oboru jako Zetor či Farmtec. Rusko se systematicky zaměřuje na dodávky zahraničních technologií. Cílem je vybudování co nejsoběstačnějšího zemědělství. Sankce Evropské unie vůči Rusku a jeho odvetné opatření v podobě zákazu dovozu potravin můžou být příležitostí pro české výrobce zemědělské techniky a technologií. Již tři roky trvající

 • dub
  1
  Rusko není trh pro sólisty

  Neopouštějme ruský trh, české firmy tam mají velké renomé, vyzývají experti. Obchod s Ruskem je pro českou ekonomiku dlouhodobě prioritou. Jenže od roku 2013 se výrazně propadá. "Rusko je velmi zajímavý trh pro řadu firem a Česká republika je tam známá jako solidní a renomovaný dodavatel. Jenže vlivem mnoha faktorů došlo v Rusku k propadu obchodu nejen s Evropskou unií, ale i s Českou republikou.

KURZ VALUT

RUB/USD
55,8453
RUB/EUR
60,7932
RUB/CZK
2,26728

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
20:43
Samara
20:43
Novosibirsk
23:43

Rusko poskytuje pracovní příležitosti zahraničním topmanažerům

 

Ruská vláda schválila návrh zákona, který značně zjednodušuje získání zahraničními odborníky víz a povolení na pracovní činnost. Přičemž jde o rozšíření již stanovených vládou kvót pro migranty. Ruští experti jsou ale přesvědčeni, že to v žádném případě nepoškodí práva ruských odborníků a nakonec pomůže ekonomice RF.

"Kvóta na cizí pracovní sílu"

Kvóta na cizí pracovní sílu stanovená letos ministerstvem práce RF činí milion 750 tisíc lidí. „Mimo soutěž“ jsou představitelé 59 povolání. Ostrý nedostatek kvalifikovaných kádrů pociťuje především finanční, palivové, obchodní a IT odvětví.

Zjednodušení procedury vybavení víz a pracovních povolení není nový nápad. Tyto návrhy a žádosti ze strany zahraničních a ruských společností se již dlouho posuzují, řekl ruský analytik Nikita Maslennikov. Jde o uvedení trhu práce do souladu s požadavky WTO, jejímž členem stalo se Rusko od loňska: 

WTO je pro nás jistou novou výzvou. Náš byznys se sbližuje se světovou ekonomikou a vzniká přirozeně potřeba ve vysoce kvalifikovaných profesionálech, jež by dokázali zajistit napojení na WTO. Měli by rovněž poznat pravidla a normy této organizace.

Získat pracovní povolení nad kvótu si budou moci vedoucí činitelé a klíčoví zaměstnanci zastupitelstev zahraničních firem s platem nejmíň 2 miliony rublů ročně. Přitom musí nejmíň rok odpracovat v společnosti, která je vyslala do Ruska. Do jedné pobočky nesmí přijít víc než 5 lidí, v bankovní sféře nejvíc dva. Pracovní povolení má být vybavené na dobu platnosti pracovní smlouvy.

Ruští odborníci stejné úrovně tím vůbec neutrpí, poněvadž nikdo nehodlá propouštět efektivní ředitele, řekl Hlasu Ruska analytik Vasilij Koltašov:

Dnes potřebuje Rusko kvalifikované kádry. Stále nestačí v některém z ekonomických odvětví. Je to jedna z příčin, proč je plat odborníků v Moskvě a dalších velkých městech často vyšší než v Evropě. A tato místa mohou být pro cizince atraktivní.

Novela zákona zavádí omezení na počet a funkce cizinců, pro které platí zjednodušené vybavení pracovního povolení. Jinými slovy, umožňuje ruským občanům, aby se ucházeli o tu či jinou funkci spolu s cizinci.

Zdroj: Hlas Ruska, Vízum do Ruska