+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • kvě
  17
  Do Prahy jezdí čím dál víc Rusů, Asiatů i turistů z Česka

  Praha se těší stoupajícímu zájmu turistů z Ruska. V prvních měsících letošního roku do metropole podle organizace Prague City Tourism (PCT) zavítalo o polovinu Rusů více než v loňském roce. Zájem o Prahu ale stoupá i mezi tuzemskými turisty a Asiaty. Rusů do Prahy přijelo o 52,3 procenta víc než loni,...

 • dub
  26
  Sankce nesankce, český vývoz do Ruska opět roste. Letos zatím o čtvrtinu

  Propad vývozu do Ruska se letos zastavil, v prvních dvou měsících roku se zvýšil export českých firem do Ruska meziročně o 26 procent. Podíl Ruska na celkovém českém exportu ale zůstal 1,8 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Mezi důvody dřívějšího poklesu vývozu patřily mimo jiné sankce zavedené Evropskou unií v roce 2014 na Rusko kvůli anexi Krymu. Ministr průmyslu...

KURZ VALUT

RUB/USD
56,756
RUB/EUR
63,6689
RUB/CZK
2,41033

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
8:36
Samara
8:36
Novosibirsk
11:36

Rusko poskytuje pracovní příležitosti zahraničním topmanažerům

 

Ruská vláda schválila návrh zákona, který značně zjednodušuje získání zahraničními odborníky víz a povolení na pracovní činnost. Přičemž jde o rozšíření již stanovených vládou kvót pro migranty. Ruští experti jsou ale přesvědčeni, že to v žádném případě nepoškodí práva ruských odborníků a nakonec pomůže ekonomice RF.

"Kvóta na cizí pracovní sílu"

Kvóta na cizí pracovní sílu stanovená letos ministerstvem práce RF činí milion 750 tisíc lidí. „Mimo soutěž“ jsou představitelé 59 povolání. Ostrý nedostatek kvalifikovaných kádrů pociťuje především finanční, palivové, obchodní a IT odvětví.

Zjednodušení procedury vybavení víz a pracovních povolení není nový nápad. Tyto návrhy a žádosti ze strany zahraničních a ruských společností se již dlouho posuzují, řekl ruský analytik Nikita Maslennikov. Jde o uvedení trhu práce do souladu s požadavky WTO, jejímž členem stalo se Rusko od loňska: 

WTO je pro nás jistou novou výzvou. Náš byznys se sbližuje se světovou ekonomikou a vzniká přirozeně potřeba ve vysoce kvalifikovaných profesionálech, jež by dokázali zajistit napojení na WTO. Měli by rovněž poznat pravidla a normy této organizace.

Získat pracovní povolení nad kvótu si budou moci vedoucí činitelé a klíčoví zaměstnanci zastupitelstev zahraničních firem s platem nejmíň 2 miliony rublů ročně. Přitom musí nejmíň rok odpracovat v společnosti, která je vyslala do Ruska. Do jedné pobočky nesmí přijít víc než 5 lidí, v bankovní sféře nejvíc dva. Pracovní povolení má být vybavené na dobu platnosti pracovní smlouvy.

Ruští odborníci stejné úrovně tím vůbec neutrpí, poněvadž nikdo nehodlá propouštět efektivní ředitele, řekl Hlasu Ruska analytik Vasilij Koltašov:

Dnes potřebuje Rusko kvalifikované kádry. Stále nestačí v některém z ekonomických odvětví. Je to jedna z příčin, proč je plat odborníků v Moskvě a dalších velkých městech často vyšší než v Evropě. A tato místa mohou být pro cizince atraktivní.

Novela zákona zavádí omezení na počet a funkce cizinců, pro které platí zjednodušené vybavení pracovního povolení. Jinými slovy, umožňuje ruským občanům, aby se ucházeli o tu či jinou funkci spolu s cizinci.

Zdroj: Hlas Ruska, Vízum do Ruska