+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • dub
  19
  Sankce nutí Rusko investovat do vlastní produkce. Čeští výrobci agrotechniky proto cílí na místní trh

  Čeští výrobci zemědělské techniky pronikají na ruský trh. Agrostroj staví u Voroněže vlastní závod za 1,7 miliardy korun. V zemi investují i další české firmy z oboru jako Zetor či Farmtec. Rusko se systematicky zaměřuje na dodávky zahraničních technologií. Cílem je vybudování co nejsoběstačnějšího zemědělství. Sankce Evropské unie vůči Rusku a jeho odvetné opatření v podobě zákazu dovozu potravin můžou být příležitostí pro české výrobce zemědělské techniky a technologií. Již tři roky trvající

 • dub
  1
  Rusko není trh pro sólisty

  Neopouštějme ruský trh, české firmy tam mají velké renomé, vyzývají experti. Obchod s Ruskem je pro českou ekonomiku dlouhodobě prioritou. Jenže od roku 2013 se výrazně propadá. "Rusko je velmi zajímavý trh pro řadu firem a Česká republika je tam známá jako solidní a renomovaný dodavatel. Jenže vlivem mnoha faktorů došlo v Rusku k propadu obchodu nejen s Evropskou unií, ale i s Českou republikou.

KURZ VALUT

RUB/USD
56,0794
RUB/EUR
60,8461
RUB/CZK
2,27291

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
21:16
Samara
21:16
Novosibirsk
0:16

Rusové za Remka nelobbovali, nejsou hlupáci

Praha 

Vláda Jiřího Rusnoka schválila ještě před svojí demisí jmenování Vladimíra Remka velvyslancem České republiky v Moskvě. Zprávu přinesly jako první Lidové noviny. Prvního a dosud jediného českého kosmonauta a momentálně europoslance za KSČM prosazovalprezident Miloš Zeman, a to přes odpor bývalého šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga. Deník Insider o Remkovi hovořil s bývalým velvyslancem Lubošem Dobrovským. Český zastupitelský úřad v Moskvě vedl v letech 1996 až 2000.

Rozhovor - Insider: Vladimír Remek velvyslancem. Je to podle vás dobrá zpráva?

Proč by to měla být dobrá zpráva? (smích) Je to naschvál pana prezidenta. Bez ohledu na to, jaký pan Remek je, nebo není, je to zkrátka naschvál. A tento způsob osobní msty prezidenta vůči Karlu Schwarzenbergovi je něco, co by se v žádném případě nemělo stávat. Zejména v tak závažných záležitostech, jako je jmenování velvyslance v Ruské federaci, která je - z našeho bezpečnostního a obchodního hlediska - zemí velmi problematickou.

Insider: Remek je v Rusku zapsán jako známý kosmonaut, je nositelem vyznamenání Hrdina Sovětského svazu. Dá se zřejmě očekávat, že jeho jmenování do funkce ruská strana uvítá, že tam má dobré jméno...

To já neumím posoudit, já osobně jsem pana Remka poznal jako člověka, který setrval v zásadě na svých někdejších představách takového uspořádání společnosti, které je blízké nebo dokonce totožné s představami komunistů. Na druhé straně je to člověk pracovitý, loajální. Člověk, s nímž jsem neměl žádný konflikt jako velvyslanec v době, kdy on byl v Rusku obchodním představitelem strakonické zbrojovky.

Pan Remek není člověk, kterého bych mohl jakkoliv charakterizovat negativně. Jestli je, či není nejlepším výběrem pro funkci velvyslance v Moskvě, to pro mne je málo důležité. Důležité je, že se stává velvyslancem ze mstivého rozhodnutí pana prezidenta.

Insider: Domníváte se, že Moskva nějakým způsobem lobbovala za to, aby se Vladimír Remek stal velvyslancem?

Nepředpokládám to, skoro bych to i vyloučil. Jsou tu některá spojení na Rusko, že panu prezidentovi je blízký například muž, který v Česku reprezentuje obchodní zájmy ruského Lukoilu. Tam zájem mohl být. Ale že by přímo ruská vláda nebo ministerstvo zahraničí někoho ovlivňovaly, to opravdu skoro vylučuji. Takoví hlupáci nejsou.

Insider: Působení Remka v Moskvě možná může být dobré pro rozvoj vzájemného obchodu, ale asi nelze z české strany očekávat něco jako hájení lidských práv...

To je záležitost, která se netýká tolik toho či onoho velvyslance. Týká se to zejména politických postojů prezidenta Zemana i bývalého prezidenta Václava Klause. Jestliže Klaus a hlavně Zeman vyjadřují ne snad přímo obdiv, ale jistou blízkost k určitému typu autoritativního jednání, tak jim samozřejmě je jednání Vladimira Putina blízké a oni ho do jisté míry obdivují.

Zdroj: aktualne.cz, insider.cz