+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • kvě
  17
  Do Prahy jezdí čím dál víc Rusů, Asiatů i turistů z Česka

  Praha se těší stoupajícímu zájmu turistů z Ruska. V prvních měsících letošního roku do metropole podle organizace Prague City Tourism (PCT) zavítalo o polovinu Rusů více než v loňském roce. Zájem o Prahu ale stoupá i mezi tuzemskými turisty a Asiaty. Rusů do Prahy přijelo o 52,3 procenta víc než loni,...

 • dub
  26
  Sankce nesankce, český vývoz do Ruska opět roste. Letos zatím o čtvrtinu

  Propad vývozu do Ruska se letos zastavil, v prvních dvou měsících roku se zvýšil export českých firem do Ruska meziročně o 26 procent. Podíl Ruska na celkovém českém exportu ale zůstal 1,8 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Mezi důvody dřívějšího poklesu vývozu patřily mimo jiné sankce zavedené Evropskou unií v roce 2014 na Rusko kvůli anexi Krymu. Ministr průmyslu...

KURZ VALUT

RUB/USD
56,7106
RUB/EUR
63,3684
RUB/CZK
2,39746

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
12:19
Samara
12:19
Novosibirsk
15:19

Spoje mezi Českem a Ruskem řídnou

Sázka na východní trhy přinášela Českým aeroliniím (ČSA) dlouhodobě vyšší příjmy z letenek než u linek do Evropské unie. Dobré časy však končí. České aerolinie začaly po letech růstu v zemích bývalého SNS omezovat počty letů a řešit klesající tržby. Rusové přestávají létat na západ.

„Za prvních šest měsíců letošního roku České aerolinie registrují v součtu zhruba 11procentní pokles počtu přepravených cestujících na linkách společnosti mezi Českou republikou a Ruskou federací,“ řekl mluvčí ČSA Daniel Šabík. Podle něj je ještě citelnější pokles na linkách na  Ukrajinu. V případě Kyjeva například o čtvrtinu.

Orientace východním směrem byla přitom velmi výhodná, i když nepokryla vysoce ztrátové lety do jiných destinací.

Mezistátní úmluvy zaručují mezi českými a ruskými městy vždy působení jen dvou dopravců, čemuž odpovídaly i ceny. Například let do Moskvy stojí běžně dvakrát až třikrát více než letenka na stejně dlouhý let po Evropě, kde vládne díky otevřenému nebi podstatně vyšší konkurence. ČSA mají přitom za českou stranu na přepravní práva do Ruska prakticky monopol.

Podle Šabíka řeší slabší zájem o lety nasazováním menších letadel nebo rušením některých letů. „České aerolinie zatím nemusely zrušit žádnou linku do Ruské federace nebo zemí bývalého Sovětského svazu v souvislosti s ukrajinskou krizí a jejími důsledky, kromě sezonní linky do Oděsy,“ dodal Šabík.  Firma se podle něj snaží nabízet i individuální tarify z destinací z Ruska do Prahy nebo Karlových Varů.

Ke stejnému kroku přistupují i další dopravci v Česku. Například ruský Aeroflot začal nasazovat kvůli slabší poptávce na spoj mezi Prahou a Moskvou svůj nejmenší letoun Suchoj Superjet 100 pro 87 cestujících.

Podle statistik Letiště Praha se zatím počet turistů ze zemí bývalého SNS snižuje jen pozvolna. Za první polovinu roku klesl počet cestujících z těchto zemí o více než pět procent.

Podle mluvčí Letiště Praha Mariky Janouškové je ještě zatím brzy předvídat, jak se propad cestujících z východních zemí projeví v celkovém počtu pasažérů. „I tak letos počítáme v celkovém úhrnu s mírným meziročním nárůstem,“ řekla Janoušková.

Úbytek ruských turistů již hlásí hoteliéři i lázně

Propad počtu ruských návštěvníků hlásí už od začátku roku tuzemští hoteliéři či lázně. Podle Jana Papeže z Asociace CK zatím odhadují pokles o patnáct až dvacet procent, přesnější čísla budou mít na začátku příštího měsíce.

Z necelých šesti set tisíc cestujících ze zemí bývalého Sovětského svazu za první pololetí roku tvoří polovinu klienti letící z Moskvy a zpět. Důvodů slabšího zájmu Rusů o návštěvy Česka je více, vede především ten ekonomický - oslabení rublu, které zdražilo Rusům cesty do Česka zhruba o pětinu. Roli však hrají i další příčiny - více Rusů bude letos trávit dovolenou či lázeňský pobyt na Krymu. „Někteří mohou mít také obavy, jak se k nim tady budou lidé chovat,“ dodal Papež. Věří, že sestřelení letadla společnosti Malaysia Airlines nebude mít vliv na další úbytek ruských návštěvníků. Pokles hlásí i firmy organizující vracení DPH cizincům z nečlenských zemí EU za nákupy v Česku.

Například podle Zuzany Roubíčkové ze společnosti Global Blue klesly objemy nákupů v květnu o 24 procent a v červnu o 13 procent.

Zdroj: iDNES.cz, foto: ČSA, iDNES.cz

Vízum do Ruska