+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • lis
  6
  Vízum do Ruska v listopadu 2017 - ruský konzulát UZAVŘEN

  Vážený kliente, z důvodu státního svátku Ruské federace dne 6.11. 2017 budou konzuláty pro podání žádostí o ruské vízum UZAVŘENY. Počítejte tedy s prodloužením vyřízení Vaší žádosti o vízum do Ruska o minimálně jeden pracovní den. Tým CRC Consulting

 • čer
  27
  České firmy se znovu orientují na Rusko

  České firmy mají čím dál častěji políčeno na získání zakázek v Ruské federaci. Vyplývá to z průzkumu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Asociace malých a středních podniků ČR (AMSP ČR). „Z průzkumu vyplynulo, že se firmy začínají intenzivně zaměřovat na Rusko. Obrátili jsme se na Český statistický úřad a zjistili jsme, že od ledna do dubna letošního roku vzrostl export do Ruska o 21 procent,“ řekl včera předseda představenstva...

KURZ VALUT

RUB/USD
59,2746
RUB/EUR
69,6654
RUB/CZK
2,73136

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
2:04
Samara
2:04
Novosibirsk
5:04

Sympatie Čechů k Východu rostou

Blíž k Východu? Češi mění pohled na Rusko a Ukrajinu. Navzdory všeobecnému mínění a propagandě českých médií.

Českou republiku letos čekají troje volby – do Evropského parlamentu, do zastupitelstev a doplňovací do Senátu. Volby nejsou jen demokratickou tradicí, která občany jednou za čas raduje. Hlasování na obzoru znamená, že čeští voliči budou minimálně jednou vystavení předvolební masáži, ve které se bude Rusko (a samozřejmě komunisté) objevovat jako hrozba.

Strašit Ruskem je už zkrátka taková milá tradice. Volí se v Česku prezident? Progresivní kulturní fronta přezpívá Krylův antisovětský song a doplní ho sugestivními záběry ze srpna 1968. Snad aby se tím ukázalo, co že je ten Zeman zač. Kdo nejvíce škodí Zlínskému kraji? Ano, socialisté a jejich kamarádi z Východu. Alespoň to tvrdil dnes už bývalý premiér a politik na vejminku Petr Nečas.

Před květnovými volbami do Evropského parlamentu, které odstartují supervolební rok, české voliče určitě překvapí protiruskou častuškou nějaká zaručeně občanská iniciativa. S ní si budou určitě notovat pravicoví politici, kteří se budou snažit z protiruské hysterie vytěžit nějaký ten hlas. Jak jinak mohou zastavit pád svých preferencí?

Možná by se mohlo zdát, že taková rétorika, které zdatně sekundují česká média, dokonale zpracovala Čechy. Jak ukazuje nedávný průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), obyvatelé české kotliny hodnotí vztahy s Ruskem pozitivně. Nezanedbatelná část Čechů současně s východní velmocí sympatizuje.

Průzkum, ve kterém čeští sociologové zkoumali vnímání vztahů České republiky k vybraným státům, se Ruská federace umístila poměrně vysoko. Šedesát jedna procent respondentů hodnotilo česko-ruské vztahy pozitivně, pouze třetina dotázaných byla opačného názoru.

Kladné vnímání vzájemných vztahů rok od roku roste. Pokud v roce 2008 pouze 39 procent dotázaných příznivě hodnotilo Rusko – na čemž se podepsala válka s Gruzií a mediální kampaň, která ji doprovázela, v dalším roce se situace kardinálně změnila a počet optimisticky naladěných respondentů převážil skeptiky. V následujících letech se počet Čechů, kteří považovali vzájemné vztahy s Moskvou za dobré, pohyboval okolo 60 procent.

Na nejvyšší příčce hodnocení vzájemných vztahů se podle očekávání umístilo Slovensko. „Jak už se zhruba od poloviny minulého desetiletí stalo dobrou tradicí, výrazně nejpříznivěji ze všech okolních, jakož i jiných zemí, jsou hodnoceny vzájemné vztahy České republiky se Slovenskem. V jeho případě nejenže podíl příznivého hodnocení vzájemných vztahů v součtu variant „velmi dobré“ a „spíše dobré“ dosahuje úrovně 94 %, ale především se zde výrazně nejčastěji vyskytovalo hodnocení vztahů jako „velmi dobrých“, jež samo o sobě tvořilo mírnou nadpoloviční většinu (52 %),“ uvádí zpráva CVVM.

Velmi vysoké podíly příznivého hodnocení vztahů ČR bylo sociology zaznamenáno v případě Velké Británie, Francie, Německa nebo Spojených států. Na samém konci žebříčku skončil Írán, Čína a překvapivě také Izrael.

Vztahy České republiky s Ukrajinou, kterou již bezmála tři měsíce zmítá spor mezi opozicí a vládou prezidenta Viktora Janukovyče, pozitivně vnímá přesně polovina respondentů. Před třemi roky s tímto názorem souhlasilo pouze 45 procent Čechů.

Jak ukazuje průzkum CVVM, sympatie české společnosti k Rusku jsou posledních několik let na stabilní úrovni. Poslední desetiletí s ním sympatizuje přibližně čtvrtina Čechů. Rusko se v tomto hodnocení nachází výš, než Izrael, Čína, Írán, Irák nebo Afghánistán, kde se o pořádek stará česká armáda v rámci mise Severoatlantické aliance ISAF.

Sympatie k Ukrajině se rovněž mění v pozitivní stranu. Pokud v roce 1999 s ní sympatizovalo pouze 13 procent, poslední průzkum ukazuje nárůst do 20 procent.

Jako v případě vnímání vzájemných vztahů i žebříčku sympatií vévodí sousední Slovensko. „Relativně nejvřelejší vztah ze zkoumaných zemí mají čeští občané ke Slovensku, a to s poměrně velkým náskokem oproti jiným, když u Slovenska jako jediné země více než polovinu odpovědí tvořila krajní varianta, tj. „velmi sympatická“. Vedle něj se v odpovědích respondentů jednoznačně převažující sympatie objevovaly rovněž v případě Francie, Švédska, Itálie, Velké Británie, Rakouska, Spojených států, Řecka, Maďarska, Německa, Polska či Japonska,“ zjistili sociologové z CVVM.

Zdroj: czech.ruvr.ru