+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • bře
  8
  Svátek Ruska - vízum v březnu (MDŽ)

  UPOZORNĚNÍ - čtvrtek 8.3. a pátek 9.3.2018 se v Rusku slaví svátek "Mezinárodní den žen". V tyto pracovní dny budou Konzulární oddělení Velvyslanectví Ruské federace UZAVŘENA.

 • úno
  20
  Veletrhy a výstavy RUSKO 2018

  Vybrali jsme pro vás několik zajímavých veletrhů na území Ruské federace, které se konají v nejbližších dnech. Ve dnech 17.03.- 18.03.2018, Petrohrad – Stavíme dům 2018, dále 20.03.-23.03.2018, Moskva – TECHTEXTIL Russia 2018 nebo ve stejném termínu Petrohradský technický veletrh 2018, dále...

KURZ VALUT

RUB/USD
61,409
RUB/EUR
72,0082
RUB/CZK
2,78973

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
2:39
Samara
2:39
Novosibirsk
5:39

Tajemství moskevského metra

 

 
 
Moskevské metro se pokládá za jedno z nejkrásnějších ve světě. Většina stanic jsou skutečnými uměleckými díly. Pohovoříme ale o tom, co je ukryto před očima cestujících... 
                                      – o jeho tajemstvích podzemního města.
 
   
Zvěsti o tom, že v moskevském metru jsou tajné stanice, vládní bunkry, strašidla a všelijaké anomálie, kolují mezi Moskvany už dlouhá léta. Co je ale na tom pravda, a co fantazie? Digger Danila Veleckij, který se zabývá výzkumem podzemní Moskvy, pokládá mnohé z toho, co vyprávějí lidé o metru, za výmysly:

- Metro je chráněný objekt, a málokomu se daří proniknout do jeho tunelů a prozkoumat je. Většina historek o krysách-mutantech a všelijaké havěti jsou pouhými výmysly lidí, kteří vědí, je nikdo nemůže ověřit. A informace o tom, že jsou tam stanice, které nenajdete na mapě – to je pravda.

Podle běžného názoru se měl tajný vládní bunkr nacházet na zvláštní pro cestující uzavřené stanici Sovětskaja, která se nacházela mezi stanicemi Těatralnaja (dříve Ploščaď Sverdlova) a Majakovskaja. Na osobní pokyn Stalina bylo rozhodnuto této stanice využít jako podzemního velitelského stanoviště moskevského štábu civilní obrany. Tak se objevil v centru Moskvy neobyčejně dlouhý traťový úsek mezi dvěma stanicemi, což vyvolalo mnoho klepů. Právě proto se rozhodli postavit ještě jednu stanici – Gorkovskaja, nynější Tverskaja, která byla otevřena v r. 1979. Říká se, že když se v tunelu pozorně podíváte oknem v úseku před stanicí Tverskaja, můžete na okamžik uvidět zbytky nástupiště a haly stanice Sovětskaja.

Některé stanice mají špatnou pověst. Například Sokol. Postavili ji hluboce pod zemí v místě, kde byli pochováni vojáci padlí v První světové válce. Strojvedoucí se vždy snaží projet tento úsek co největší rychlostí. Mnoha zvláště citlivým lidem tam začíná bolet hlava, a skoro vždy je tam cítit velmi podivná a nepříjemná vůně. Něco podobného je také u stanice Preobraženskaja ploščaď, která byla postavena pod Preobraženským hřbitovem.

Danila Velecikij si vzpomíná, že moskevská mládež dosud vypráví legendu o vlaku-přízraku:

- Několikrát měsíčně o půlnoci se objeví vlak-přízrak na Okružní trase. Prakticky nikdy se dveře neotevírají. Uvnitř jsou duše odsouzených stavbařů, kteří na stavbě metra zahynuli. Uvidět tento vlak je špatné znamení. Když se jeho dveře otevřou, nikdy do něho nenastupuj – zahyneš...

Moskevské metro je krásné a záhadné. A přece, když v něm budete, nepospíchejte, porozhlédněte si, a pak nastupte do vozu. A dívejte se pozorně do té tmy za oknem: možná, že se vám poodhalí některá tajemství moskevského metra.

Zdroj: czech.ruvr    Vízum do Ruska