+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • čer
  27
  České firmy se znovu orientují na Rusko

  České firmy mají čím dál častěji políčeno na získání zakázek v Ruské federaci. Vyplývá to z průzkumu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Asociace malých a středních podniků ČR (AMSP ČR). „Z průzkumu vyplynulo, že se firmy začínají intenzivně zaměřovat na Rusko. Obrátili jsme se na Český statistický úřad a zjistili jsme, že od ledna do dubna letošního roku vzrostl export do Ruska o 21 procent,“ řekl včera předseda představenstva...

 • čer
  27
  Vízum do Ruska - Změny v registraci 2017

  Důležité: Nová pravidla pro registraci v Rusku souvisejí s probíhajícím Konfederačním pohárem 2017 a vztahují se na období od 01.06. - 12.07.2017 pro města Soči, Moskva, Kazaň a Petrohrad.

KURZ VALUT

RUB/USD
58,129
RUB/EUR
69,7664
RUB/CZK
2,67149

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
0:19
Samara
0:19
Novosibirsk
3:19

Vízum do Ruska - Summit EU-Rusko v Bruselu

Spolupráce v energetice a vízová otázka jsou opět středem pozornosti na schůzce ruského prezidenta Vladimira Putina s představiteli EU. Nynější bruselský summit je jubilejní, třicátý. 

Schůzky se konají dvakrát ročně: v létě v Rusku a koncem prosince v Bruselu. A jako vždy se má jednat o konkrétních otázkách bilaterální spolupráce.

Pomocník prezidenta Jurij Ušakov uvedl, že Putin hodlá vyzvat k urychlení zrušení víz. Právě zrušení víz má reálně povzbudit další sblížení Ruska se státy EU.

ITAR-TASS napsala, že V. Putin vyzve údajně své evropské partnery, aby se odhodlali alespoň ke zrušení víz pro krátkodobé cesty. Evropské státy bezvízový styk nevylučují, ale hovoří o dlouhodobější perspektivě s ohledem na obavy z růstu zločinnosti a přílivu imigrantů.Putin chce s unijními špičkami jednat i o postavení ruské menšiny v členských zemích EU, zejména v pobaltských státech. 

Ve spolupráci v energetice, zůstává stálým kamenem úrazu Třetí energetický balík. Byl schválen EU před třemi roky a sleduje cíl liberalizace trhu elektrické energie a plynu. Jeho podstata spočívá v omezení práva velkých společností na vlastnění a řízení energetických sítí, přesněji řečeno, jde o rozdělení obchodu s plynem a jeho dopravy. 

Ruská strana s tím nesouhlasí, protože její velké energetické společnosti jsou majiteli a prodejci energetických zdrojů. 

Eurokomise kvůli tomu zahájila protimonopolní vyšetřování činnosti Gazpromu. V souvislosti s tím vyzývá Moskva své partnery, aby dodržovali mezinárodní legislativu a projevovali moudrost, aby neuškodili časem ověřeným vztahům.
Neméně složitou má být diskuse o mezinárodních otázkách, zejména o urovnání v Sýrii. A to nehledě na to, že v hlavních parametrech nemají Rusko a EU žádné rozpory, zdůraznil stálý zástupce RF při RU Vladimir Čižov:

Stejně jako EU i my si přejeme zastavení násilí, vražd a likvidaci civilistů v této zemi. Přejeme si takové urovnání, které by umožnilo zachování Sýrie jako uceleného státu, jenž existuje v míru se sousedy a provádí rozumnou a odpovědnou politiku. V taktice se rozcházíme. Základem toho, co navrhuje Rusko, je dokument podepsaný vedoucími činiteli velkého počtu států, včetně mnoha zemí EU: to je Ženevské komuniké z 30. června letošního roku.

Během vrcholné schůzky se rovněž plánuje projednání aktuálních světových problémů souvisejících s urovnáním v jiných světových regionech. 
A zároveň, jak zdůraznila tisková služba ruského prezidenta, Vladimir Putin hodlá znovu potvrdit principiální přístup k urovnání mezinárodních konfliktů: bezpodmínečné dodržování mezinárodní legislativy.

 
Zdroj: iru.cz
Vízum do Ruska