+420 222 317 644
Office Center Zirkon, Sokolovská 131/86, 186 00 Praha - Karlín, Česká republika

 • dub
  19
  Sankce nutí Rusko investovat do vlastní produkce. Čeští výrobci agrotechniky proto cílí na místní trh

  Čeští výrobci zemědělské techniky pronikají na ruský trh. Agrostroj staví u Voroněže vlastní závod za 1,7 miliardy korun. V zemi investují i další české firmy z oboru jako Zetor či Farmtec. Rusko se systematicky zaměřuje na dodávky zahraničních technologií. Cílem je vybudování co nejsoběstačnějšího zemědělství. Sankce Evropské unie vůči Rusku a jeho odvetné opatření v podobě zákazu dovozu potravin můžou být příležitostí pro české výrobce zemědělské techniky a technologií. Již tři roky trvající

 • dub
  1
  Rusko není trh pro sólisty

  Neopouštějme ruský trh, české firmy tam mají velké renomé, vyzývají experti. Obchod s Ruskem je pro českou ekonomiku dlouhodobě prioritou. Jenže od roku 2013 se výrazně propadá. "Rusko je velmi zajímavý trh pro řadu firem a Česká republika je tam známá jako solidní a renomovaný dodavatel. Jenže vlivem mnoha faktorů došlo v Rusku k propadu obchodu nejen s Evropskou unií, ale i s Českou republikou.

KURZ VALUT

RUB/USD
55,8453
RUB/EUR
60,7932
RUB/CZK
2,26728

SVĚTOVÝ ČAS

Moskva
20:35
Samara
20:35
Novosibirsk
23:35

Zlatý finiš ZOH

Ruská reprezentace dokázala přesvědčivě zvítězit v počtu medailí 22tých ZOH v Soči. V neděli se hrálo o tři poslední sady medailí a večer se na aréně Fišt konala slavnostní ceremonie ukončení olympiády.

Poprvé v dějinách olympiád vyhráli běh na lyžích na trati 50 km hned tři Rusové: Alexandr Legkov, Maxim Vylegžanin a Ilja Černousov. Poslední zlatou medaili přinesli Rusku Alexandr Zubkov, Alexej Něgodajlo, Dmitrij Truněnkov a Alexej Vojevoda v soutěži čtyřbobů.

Rusko tedy přesvědčivě vyhrálo podle počtu medailí: má jich 33, z toho 13 zlatých. Na druhém místě jsou Norové s 11 medailemi. Po 9 zlatých medailí mají Kanaďané, Němci a Američané. Skutečnost, že Rusko dobře vystoupilo na domácí olympiádě, byla příjemným překvapením pro mnoho ruských fanoušků a odborníků. Ve Vancouveru totiž obsadili Rusové jedenácté místo s pouhými třemi zlatými medailemi. V Soči doufal ministr sportu RF Vitalij Mutko v hloubi duše v první místo, ale nepředpovídal ho.

Uvedeme-li sportovní disciplíny, v kterých ruští sportovci velký úspěch neměli, pak je to rychlobruslení (zvlášť muži) a hokej. Do posledního dne k nim patřil běh na lyžích a biatlon, ale vítězství v štafetě mužů a trojí úspěch v lyžařském maratonu nám dovolují mluvit o úspěchu také v těchto disciplínách. Dvojnásobný mistr ZOH viceprezident ruského svazu biatlonistů Viktor Majgurov je vcelku s ruskými střílejícími lyžaři spokojen:

-Myslím, že pro nás dopadla olympiáda dobře. Vybojovali jsme 4 medaile. Možná, že nešlo všechno podle plánu, poněvadž konkurence je velká a každý minutý terč je moc drahý. Nicméně jsme zachovali tradice a máme znovu medaile. Zvítězili jsme. Přál bych mladé generaci, která se zúčastní příští olympiády, aby pokračovala v těchto tradicích a hrdě nesla vlajku ruského biatlonu.

Zkrátka, hlavním zklamáním ZOH byl pro Rusko hokej. Ale nebudeme mluvit o smutných věcech, tím spíš, že máme dost důvodů pro potěšení. A v posledních dnech ZOH 2014 vystoupili ruští sportovci prostě triumfálně.

Soči 2014 - Slavnostní ceremoniál ukončení ZOH

Zdroj: czech.ruvr, foto: RIA Novosti